LOADING

Type to search

Evre 3A akciğer kanseri ne demek?

akciger 5 years ago

Evre 3A bölgesel olarak ilerlemiş akciğer kanserini ifade eder. Tümör büyüklük ve sıçrama özelliklerine göre 3A olarak evrelendirilebilir. Akciğerde lenf bezlerini numaralandırıyoruz. 2-9 mediastendeki, 10 ve üzeri sayılar ise akciğer içi lenf bezlerinin numaralarıdır.

Tümör 5 cmden büyük ve akciğer içi veya mediasten dediğimiz bölgedeki lenf bezlerine sıçramışsa bu evre 3A bir tümördür.

Tümör küçük dahi olsa eğer mediastende tümörle aynı taraftaki lenf bezlerine sıçramışsa bu yine evre 3A bir tümördür.

Yine tümör büyüklüğünden bağımsız olarak göğüs içindeki bazı kritik organları (mesela kalp kulakçığı, yemek borusu, ana soluk borusu, aort, vena kava gibi büyük damarları) tutmuş ise ve akciğer içi lenf bezlerine de sıçramışsa yine tümör evre 3A aşamasında demektir.

Akciğer kanserinin evre 3A olduğu nasıl anlaşılır?
Akciğer kanserinin evresini değerlendirirken damardan kontrast madde verilerek çekilen toraks tomografisi ve PET tomografi yapıyoruz. Ayrıca lenf bezlerinin değerlendirilmesinde mediastinoskopi ve endoskopik ultrason kullanılmaktadır. Tüm bu incelemelerin sonucunda tümör boyutu ve lenf bezlerine sıçraması değerlendirilmiş olur.

Evre 3A akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Hastaların yarısında belirti varken, diğer yarısında herhangi bir belirti görülmez. Yeni başlayan öksürük, öksürükte kan gelmesi, göğüs ağrısı, açıklanamayan kilo kaybı veya halsizlik ilk belirtiler olarak görülebilir.

Evre 3A tümörlerin hepsi aynı mı?
Aynı değil. Yukarıda resimlerini gösterdiğimiz hastalar farklı seyirler izleyebilmektedir. Tutulan lenf bezi, veya tümörün göğüs içinde hangi organı tuttuğu hastalığın seyrini etkilemektedir. Mesela aort tutulumu veya birden fazla lenf bezi tutulumu hastalığın daha saldırgan olabileceğinin belirtisidir.

Evre 3A akciğer kanseri ameliyatla tedavi edilebilir mi?
Bazı hastalar ameliyatla tedavi edilir. Bu kişiler sınırlı sayıda lenf bezi tutulumu veya sadece boyut veya organ tutulumu nedeniyle evre 3A olan hastalardır. Ama bu hastaların büyük çoğunluğunda ameliyat öncesi kemoterapi gerekir.

Kemoterapi sonrası tümörlerin yarısında küçülme, bir grup hastada ise ilerlemenin durması gözlenir. Kemoterapi sonrası hastalar bir ay dinlenirler ve ardından ameliyat planlanır.

Ameliyat öncesi hangi tetkikler gerekir?
Tomografiler dışında solunum fonksiyon testi, genel kan tahlilleri ve hasta 60 yaş üzerinde ise kardiyoloji değerlendirmesi öneriyoruz. Kan sulandırıcı kullanan kişilerde, kanamaya neden olacak ilaçları kesip farklı kan sulandırıcılar veriyoruz.


Ameliyat öncesi neleri yiyip içebilirsiniz, nasıl hazırlanmalısınız?
Eğer halsizlik veya çok kilo kaybı yoksa günlük 3-5 km yürüyüşler öneriyoruz. Ayrıca tatlı ve karbonhidrat (ekmek, pilav, makarna, börek, çörek) tüketimini azaltmanız iyi olur. Her gün bir yumurta, biraz yoğurt, et/balık veya tavuk alarak bol proteinli bir diyet almak ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırıyor.

Evre 3A akciğer kanserinde nasıl bir ameliyat beni bekliyor?
Evre 3A akciğer kanserinde uygulanan ameliyat akciğerin tümörü içeren parçasının çıkarılmasıdır (lobektomi). Bu açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Ayrıca mediasten ve akciğer içi lenf bezlerinin tamamının alınması önemlidir.

Videoda soluk borusunun ikiye ayrıldığı bölgede, kanamalı ve zor bir lenf nodunun çıkarılması görülmektedir. Evre 3A tümörlerde akciğerin tamamının çıkarılması (pnömonektomi) ameliyatından kaçınıyoruz.

Ameliyat olursam Evre 3A akciğer kanserinden kurtulur muyum?
Burada hastalığın tamamen çıkarılması ve lenf bezlerindeki tutulum derecesi çok önemli. Lenf bezi tutulumu gerilemişse hastalıktan tamamen kurtulma ihtimali %40-50 seviyesine ulaşabilmektedir. Bu tip tümörlerde ameliyattan sonra ilk iki sene içerisinde tümör farklı bölgelerde nüks edebiliyor. En sık nüks beyinde veya göğüs içinde görülüyor.

Ameliyat sonrası kemoterapi veya radyoterapi gerekiyor mu? Nasıl takip edileceğim?
Patoloji sonucuna göre ameliyat sonrası kemoterapi veya radyoterapi uygulanmaktadır. Eğer lenf bezlerindeki hastalık sebat ediyorsa hastanın ameliyat sonrası mediasten bölgesine radyoterapi alması gerekmektedir. Takip için ilk iki yıl 3 ayda bir, iki yıldan sonra 6 ayda bir, 5 yıldan sonra yıllık takipler gerekiyor. Takibiniz ameliyatınızı yapan cerrahınız ve onkoloji doktoru tarafından yapılıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *