LOADING

Type to search

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Erken Evre Akciğer Kanserinde Cerrahi

akciger Feb 19

Erken evre akciğer kanseri cerrahi ile tedavi edilebilir mi?

Tabii ki edilir. Günümüzde erken aşamada yakalanmış akciğer kanseri için en etkili tedavi cerrahi ile akciğerin tümör içeren bölümünün ve ilgili lenf bezlerinin alınmasıdır. Uzun yıllardır uygulanan bu tedavi sonucunda, hastalıktan tamamen kurtulup normal bir yaşam sürmek mümkün oluyor.

Erken evre akciğer kanseri ne demek?

Erken evre akciğer kanseri hastalığın daha birinci evrede olması demek . Bu aşamada hastalık akciğerin sadece bir parçası içerisinde yer almakta ve herhangi bir lenf bezine sıçramamış demektir. Erken evreyi de kendi içinde üç gruba ayırıyoruz. 1 cm’den küçük tümörler evre 1A (Resim 1), 1-2 cm arasındakiler evre 1B (Resim 2), 2-3 cm arasındakiler ise evre 1C (Resim 3) olarak sınıflandırılır.

Resim 1: 1 cm’den küçük tümörler evre 1A

 

Resim2 : 1-2 cm arasındakiler evre 1B

Resim 3: 2-3 cm arasındakiler evre 1C

Erken evre akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Genellikle hiçbir belirtisi yoktur. Check-up veya başka bir hastalık nedeniyle yapılan taramalarda ortaya çıkar. Nadiren küçük tümörler dahi bazı maddeler salgılayarak eklem ağrıları veya parmakta çomaklaşmaya neden olabilir.

Erken evre olduğuna nasıl karar verebiliriz?

Tomografi ve PET tomografi ile hastalığın yaygınlığı konusunda bilgi ediniyoruz. Beyin MR’ı çektirmekte de fayda görüyoruz. Çünkü çok küçük akciğer tümörleri dahi bazen beyne sıçrayabiliyor. 1 cm’in altındaki tümörlerde vücudun başka bir bölgesine sıçrama pek rastladığımız bir durum değil.

Erken evre tümörlerin hepsi aynı mı?

Aynı değil. Bazıları sertleşmiş şekilde görülüyorlar.

 

Bazıları ise zatürre tarzında ortaya çıkıyorlar. Zatürre tarzı olanlar daha yavaş ilerliyorlar ve sonuçları çok iyi oluyor.

Ameliyat öncesi hangi tetkikler gerekir?

Tomografiler dışında solunum fonksiyon testi genel kan tahlilleri ve hasta 60 yaş üzerinde ise kardiyoloji değerlendirmesi öneriyoruz. Kan sulandırıcı kullanan kişilerde, kanamaya neden olacak ilaçları kesip farklı kan sulandırıcılar veriyoruz.

Ameliyat öncesi neleri yiyip içebilirsiniz, nasıl hazırlanmalısınız?

Günlük 3-5 km yürüyüşler öneriyoruz. Ayrıca tatlı ve karbonhidrat (ekmek, pilav, makarna, börek, çörek) tüketimini azaltmanız iyi olur. Her gün bir yumurta, biraz yoğurt, et/balık veya tavuk alarak bol proteinli bir diyet almak ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırıyor.

Nasıl bir ameliyat beni bekliyor?

Erken evre akciğer kanserinde uygulanan ameliyat akciğerin tümörü içeren parçasının çıkarılmasıdır (lobektomi) (Resim 7). 1 cm’den küçük tümörlerde lobun alt parçası olan segmentin çıkarılması (segmentektomi) uygulanabilir. Ayrıca en az 6 lenf bezinin çıkarılması da ameliyatın temel prensibidir. Bu ameliyatların tamamı 3-4 cmlik tek bir kesi veya 2 kesi ile kapalı yöntemle yapılır. Açık ameliyat nadiren gerekir.

Resim 7: lobektomi

Hastalık sadece akciğerde ise lenf bezleri neden alınıyor?

Çünkü tomografi ve PET tomografi ile erken evre olduğu görülse dahi, %5-10 hastada mikroskobik olarak tümör hücreleri lenf bezlerine yayılmış olabiliyor. Bu durumda ameliyat sonrası uygulanacak tedavi şekli değişebiliyor.

Ameliyat olursam erken evre akciğer kanserinden kesin kurtulur muyum?

Burada tümörün boyutu çok önemli. 1 cm’den küçük tümörlerde hastalıktan kurtulma şansı %90 iken, 3 cm’e yaklaştığında bu şans %70’e iniyor (Resim 10). Bu tip tümörlerde ameliyattan sonra ilk iki sene içerisinde tümör farklı bölgelerde nüks edebiliyor. En sık nüks beyinde görülüyor. Eğer ilk iki sene sonunda nüks görülmezse, hastalar genellikle tamamen iyileşiyorlar ve hastalık bir daha geri gelmiyor.

Erken evre akciğer kanserlerinin tamamı ameliyatla mı tedavi edilmelidir?

Hayır. Anestezi ve ameliyat açısından çok riskli hastalarda (ağır akciğer ve kalp hastalıkları, şeker hastalığı) ameliyat yerine radyoterapi tercih ediliyor. Günümüzdeki modern radyoterapi yöntemleri ile etkili tedavi sağlanabiliyor.

Ameliyat sonrası kemoterapi gerekiyor mu? Nasıl takip edileceğim?

Patoloji sonucuna göre eğer lenf bezlerine sıçrama yoksa ve tümör 2 cm’den küçükse kemoterapiye gerek olmuyor. Bazen hücre karakteri saldırgan ise hastalara kemoterapi önerilebiliyor. Ama bu da nadir bir durum. Takip için ilk iki yıl 3 ayda bir, iki yıldan sonra 6 ayda bir, 5 yıldan sonra yıllık takipler gerekiyor. Takibiniz ameliyatınızı yapan cerrahınız ve onkoloji doktoru tarafından yapılıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *