LOADING

Type to search

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanserine Nasıl Teşhis Konulur?

akciger Feb 19

Akciğer kanserine tedavi uygulayabilmek için önce teşhis konulması gerekir. Soluk borusuna yerleşmiş kanserlerde en sık uygulanan yöntem bronkoskopidir.

bronkoskopi

Bronkoskopi ile soluk borusunun içindeki problemler net bir şekilde görülür ve küçük parçalar alınarak (biyopsi) mikroskopta incelenir ve teşhis konulur.


Bir diğer yöntem ise akciğerin çevresinde yer alan kanser şüphesi olan nodüllerden dışarıdan batırılan iğne ile parça alınmasıdır

Bu yöntemin tıbbi adı transtorasik iğne biyopsisidir.
Akciğer kanserine erken teşhis koymak için günümüzde düşük dozlu bilgisayarlı tomografi yapılır. Senelik olarak bu teknik ile tarama yapıldığında akciğer kanserlerinin %90’ı ilk evrede yakalanmaktadır. 55 yaş üstünde, en az 30 paket yıl (yıl ile günde içilen paket sayısının çarpımı, yani 15 yıl – 2 paket/gün veya 30 yıl – 1 paket/gün) sigara içmiş kişilerde senelik düşük doz bilgisayarlı tomografi ile tarama kabul edilmiş bir yöntemdir.
Akciğer kanserini erken teşhis edebilmek için hâlihazırda bir kan testi veya genetik test mevcut değildir. Nefes testleri üzerine yoğun çalışmalar yapılmakla beraber bu testlerin hasta kişileri belirleme yüzdeleri halen yeterli değildir ve erken evre akciğer kanserinin yakalanmasında güvenli değildir.

Tags:

1 Comments

  1. George Steven March 2, 2017

    Great Stuff. Loved it!

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *